Украдени пиштоли „Црвена Застава“ во Скопје и во Прилеп | Правдико

Правдико

   

Украдени пиштоли „Црвена Застава“ во Скопје и во Прилеп

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во Скопје и во Прилеп вчера во два одвоени случаи непознати сторители украле два пиштоли марка „Црвена Застава“, соопшти денеска МВР.

159BAD49683D574A816B03149969BFA0

Во првиот случај во Скопје, на ул.„Христо Татарчев“, вчера околу 12:00 часот на паркинг простор непознат сторител со употреба на физичка сила влегол во патничко моторно возило „Фолксваген Голф“ со сопственост на С.С.(55) од Скопје, извршил пребарување, при што од задното седиште одзел машка ташна во која имало пиштол марка „Црвена Застава“.

Во Прилеп пак, на ул. „Кукушка“ во куќата сопственост на П.В.(56), непознат сторител влегол внатре преку незаклучената врата, извршил пребарување и одзел пиштол марка „Црвена Застава“ кој оштетениот го поседувал со дозвола, но и 120.000 денари и разновиден накит по што заминал во непознат правец. Причинета е вкупна материјална штета од околу 150.000 денари.

Полицијата презема мерки за пронаоѓање на сторителите.

Извор: Утрински Весник

Препорачуваме

Партнери на Правдико