Украина и Грузија се приближуваат кон визна либерализација со ЕУ | Правдико

Правдико

   

Украина и Грузија се приближуваат кон визна либерализација со ЕУ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Европскиот парламент гласаше за механизам кој ќе им овозможи суспендирање на визите за граѓаните на Украина и на Грузија под одредени услови.

13972004657_641620fc49_z

Членките на ЕУ и на Европскиот парламент претходно дале зелено светло за слободно движење на граѓаните на овие две земји.

Но, доколку правилата за слободно движење се прекршат, секој членка од Унијата и на Европскиот парламент може да ја укине визната либерализација.

Визите би можеле привремено да бидат воведени доколку граѓаните на Украина и на Грузија илегално престојуваат во ЕУ или бидат закана за безбедноста.

Исто така, можат да бидат воведени доколку бројот на лицата што барааат азил се зголеми или поради не соработување при прифаќањето мигранти.

Украина и Грузија сакаат поголема интеграција со Западот. Двете поранешни републики на Советскиот Сојуз се соочија со воена агресија од Русија, како и со настојувањето на Москва да го засили своето влијание.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико