Правдико

   

Украинскиот Парламент усвои закон за реинтеграција на Донбас

© Copyright 2018 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Украинскиот Парламент усвои закон со кој се регулира државната политика во областите на истокот кои ги контролираат сепаратистите поддржани од Русија. Законот поради кои се случуваа тензии и протести во земјата, денеска беше усвоен во украинското Собрание и тој сега треба да биде потпишан од претседателот Петро Порошенко чија партија го поддржа законот.

Законот ја означува Русија како „агресор“, а деловите од регионите Доњецк и Луганск кои се под контрола на сепаратистите, на пример Донбас, како „привремено окупирани територии“, слично како што претходно беше означен Полуостровот Крим кој Русија го зазема во 2014 година.

Извор: Радио слободна Европа

Партнери на Правдико