Унгарија ја завршува оградата кон Хрватска и Србија, а почнува нова кон Словенија | Правдико

Правдико

   

Унгарија ја завршува оградата кон Хрватска и Србија, а почнува нова кон Словенија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Унгарија започна со поставување безбедносна ограда долж границата со Словенија, откако заврши со поставување на оградата со Србија и Хрватска, со цел да се запре протокот на мигранти.

24092015200238_ograda

Унгарските власти засега не ги потврдуваат информациите, објавени од националната телевизија М1 и од државната информативна агенција МТИ.

Телевизијата М1 објави видео репортажа на која се гледа како три реда бодликава жица се поставени на границата со Словенија на неколку метри од автопатот М70, во близина на градот Лендава.

Бостан Шефич, словенечкиот државен секретар, одговорен за внатрешни работи, потврди денеска пред парламентот во Љубљана дека за првпат биле утврдени дејности долж границата со Унгарија.

Според Шефич Словенија не била официјално информирана од Унгарија за активностите.

Денеска унгарската влада објави дека во брзо време ќе одлучи дали целосно ќе ја затвори границата со Хрватска за бегалци, како што тоа го направи со Србија на 15 септември.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико