Унгарија ќе подигне четириметарска ограда на границата со Србија | Правдико

Правдико

   

Унгарија ќе подигне четириметарска ограда на границата со Србија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

szijjarto_pe_201411121018105Унгарија ќе изгради четири метри висока ограда на својата граница со Србија за да го спречи бранот илегални имигранти што од Србија се обидуваат да влезат во Унгарија, изјави шефот на дипломатијата, Петер Сијарто.

– Имиграцијата е еден од најсериозните проблеми со кои денеска се соочува ЕУ. Земјите од ЕУ бараат решение за овој проблем, но Унгарија не може да си дозволи да чека – рече Сијарто.

Станува збор за граница долга 175 километри, а „министерот за внатрешни работи доби наредба да го направи тоа“, додаде унгарскиот шеф на дипломатија.

Извор: МЕТА.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико