Унгарија ќе поставува капија на пругата помеѓу Суботица и Сегедин | Правдико

Правдико

   

Унгарија ќе поставува капија на пругата помеѓу Суботица и Сегедин

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Reske-tВластите во Будимпешта  размислуваат за можноста за поставување на “Капија” на железничката пруга кој води од Суботица до Сегедин, соопшти телевизијата М1.

Се работи за пругата Суботица-Сегедин коридортот по кој бегалците ја поминуваат границата нелегално.

Претходно железничкиот сообраќај помеѓу Сегедин и Суботица беше запрен, а со поставувањето на “Капијата”, се очекува бегалци да бидат спречени од нелегално преминување и ќе се создадат услови за повторно воспоставување на железничкиот сообраќај.

Синоќа по полноќ нормализиран е сообраќајот на патот од Рескеа до Сегедин, откако претходната ноќ  група бегалци пешки тргнале кон Сегедин.

Состојбата во унгарското село Реска утрово е мирна, но и понатаму доаѓаат нови бегалци, и тоа е преку “зелената граница” со Србија .

Во Суботица бегалците пристигнуваат со редовни и вонредни автобуси кои тргнуваат од Белград, а потоа продолжуваат со возови, а се користат и голем број на возила од Белград .

Група од околу 150 бегалци се упатија кон автопат по влегувањето во Унгарија од Србија, а полицијата употреби солзавец за да ги спречи да се приклучат на една друга група која вчера во вечерните часови го напушти кампот.

Препорачуваме

Партнери на Правдико