Унгарската армија почна вежби за чување на границата од бегалци | Правдико

Правдико

   

Унгарската армија почна вежби за чување на границата од бегалци

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Унгарската армија почна воена вежба за да ги подготви своите војници да ја чуваат јужната граница, изјави синоќа началникот на Генералштабот на оружените сили на Унгарија, генерал Тибор Бенко.

118353

Унгарија планира да испрати војници да им помогнат на полициските патроли по должина на границата, преку која секој ден доаѓаат илјадници бегалци и мигранти од Србија.

Премиерот Виктор Орбан изјави дека донесувањето на законот за распоредување на армијата нема да биде можно пред 20 септември.

Извор: 24Вести

 

Препорачуваме

Партнери на Правдико