Унгарската владејачка партија размислува за враќање на смртната казна | Правдико

Правдико

   

Унгарската владејачка партија размислува за враќање на смртната казна

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Унгарската владејачка партија Фидеш, која е под се поголем притисок на екстремни десничарската опозиција, изрази желба да ја разгледа можноста за враќање на смртната казна која е укината после падот на комунизмот во 1990 година, но е забранета во ЕУ.

zatvor1

Прашањето за смртната казна го поставија премиерот Виктор Орбан и водечкиот политичар на Фидеш, после минатонеделното убиство на 22 работници во продавница за тутун во градот Капосвар.

Орбан по повод убиството рече дека прашањето за смртна казна треба да се „држи на маса“, додека шефот на пратеничката група Фидеш во парламентот, денеска рече дека Унгарија би требало оваа тема да ја предложи за расправа во ЕУ.

Екстремно десничарите Јобик, кои се сметаат за најсериозна опозиција на Фидеш, упорно се жалат за враќање на најтешката казна.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико