Унгарскиот парламент ќе го усвои законот за забрана на невладините организации | Правдико

Правдико

   

Унгарскиот парламент ќе го усвои законот за забрана на невладините организации

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Меѓу првите закони кои ќе ги усвои новиот состав на унгарскиот парламент, би можел да се најде и оној со кој на владата ѝ се овозможува да ги забрани невладините организации кои ја поддржуваат миграцијата и претставуваат ризик по националната безбедност.

Ова го изјавил Јанош Халас, портпаролот на партијата Фидес, која убедливо победи на вчерашните избори и во парламентот обезбеди двотретинско мнозинство.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико