УНХЦР: Балканските земји илегално ги депортираат бегалците | Правдико

Правдико

   

УНХЦР: Балканските земји илегално ги депортираат бегалците

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Со нелегалната депортација, бегалците се обидуваат да стигнат до Западна Европа. Балканскиот пат е во пораст, предупредува УНХЦР.

27122016105339_web_idomeni-j

– Околу 1.000 луѓе од Блискиот Исток и од Азија и Африка беа протерани само во ноември по должината на Балканската маршрута. Тоа е многу повеќе од од порано – изјави портпаролката на УНХЦР во Србија Мирјана Миленковска за АФП.

Стотици илјади бегалци се обиделе да преминат по балканската рута преку Македонија, Србија, Хрватска и Унгарија дофат од Грција, по нејзиното затворање во март.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико