Управителот на „ВВ Повардарие“ нелегално продавал вино во вредност од 30 милиони денари | Правдико

Правдико

   

Управителот на „ВВ Повардарие“ нелегално продавал вино во вредност од 30 милиони денари

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Полицијата поднесе кривична пријава против 48-годишниот В.К. од Кавадарци, управител во „ВВ Повардарие“ во Неготино, во фирмата „Анго Вест“ и на фирмата „Агро Солар“ во село Рибарци, општина Росоман, поради постоење основи на сомнение за сторено продолжено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“.

Во периодот од 12.12.2016 година до 25.04.2017 година В.К. неоправдано издал 170 фактури на правни и физички лица, продавал вино во шише, наливно вино, винарски дестилат и гроздов концентрат, при што причинил материјална штета од 38.234.129 денари, а во корист на правното лице „Анго Вест“, „Кам-ДООЕЛ“, „Алеко-Комерц“, „Алеко-Компани“, „Агро-Лозар“ и други.

В.К. злоупотребувајќи ја службената положба, не го почитувал решението од 07.03.2017 година на судија од претходна постапка за забрана на износ на вино од „ВВ Повардарие“ и решението на стечаен судија од 12.12.2016 година со кое се става општа забрана на имотот на „ВВ Повардарие“, пријавениот ја намалил вредноста на имотот на фирмата за сума од 38.234.129 денари и продолжил да изнесува вино и концентрати од „ВВ Повардарие“.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико