Управниот суд ги одби сите тужби поднесени од партиите за вториот круг од изборите | Правдико

Правдико

   

Управниот суд ги одби сите тужби поднесени од партиите за вториот круг од изборите

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Управниот суд ги одби сите 16 тужби што политичките партии ги поднесоа по вториот круг од локалните избори што се одржаа на 29 октомври.

Најмногу тужби против одлуките на Државната изборна комисија до Судот поднесе „Алијанса за Албанците“ – вкупно 11, четири поднесе Беса, а една тужба поднесе Народното движење за Македонија.

Претходно, ДИК ги отфрли сите приговори поднесени за вториот круг од локалните избори.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико