Условна казна за демонстрант поради демолирањето на канцеларијата на Иванов | Правдико

Правдико

   

Условна казна за демонстрант поради демолирањето на канцеларијата на Иванов

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

19-годишниот Борјан Е. доби три месеци условна казна затвор, ако во наредната година направи друго кривично дело.

protesti-Narodna-kancelarija-3-860x680

Борјан е демонстрантот кој учествуваше на протестите против аболицијата од Ѓорѓе Иванов.

Тој го признал делото и се спогодил со обвинителството.

Ова е прва пресуда по поднесените кривични пријави за демонстреантите кои ја демолираа канцеларијата на Иванов во центарот на Скопје.

Веднаш по нејзиното изрекување притворот за осудениот е укинат.

Во четврток треба да продолжи судењето за членовите на Левица, Здравко Савески и Владимир Куновски – а во петок судењето за Филип Наковски и Никола Аризанов, сите обвинети за кривичното дело учество во толпа што ќе изврши кривично дело. Сите четворица сè уште се наоѓаат во куќен притвор.

Извор: А1Он

Препорачуваме

Партнери на Правдико