Условни затворски казни за двајца старци од Гевгелија, пијани се движеле во полициски час | Правдико

Правдико

   

Условни затворски казни за двајца старци од Гевгелија, пијани се движеле во полициски час

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Двајца старци на возраст од 73 и 76 години се соочуваат со условни затворски казни затоа што пијани се движеле за време на полициски час.

Основното јавно обвинителство – Гевгелија до судот достави предлози за издавање казнен налог против 25 лица, кои спротивно на забраната за движење за време на полицискиот час, без дозвола, пеш или со возила, се движеле низ Гевгелија, Нов Дојран, Богданци и нивната околина.

Обвинителството за 23 обвинети побара од судот сите да ги огласи за виновни и да им изрече парични казни во износ од 100 дневни глоби, при што висината на една дневна глоба да изнесува 10 евра во денарска противвредност.

За двајца обвинети, 73 и 76 години, кои биле затекнати во алкохолизирана состојба како се движат за време на полицискиот час, едниот со мопед, а другиот со автомобил, Обвинителството му предложи на судот да им изрече алтернативна мерка – условна осуда со утврдена казна затвор во траење од три месеци, која нема да се изврши доколку лицата не сторат друго кривично дело во рок од една година по правосилноста на пресудата.​

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико