Уставниот суд jа отфрли како неоснована инцијативата за предвремените парламентарни избори во 2016 | Правдико

Правдико

   

Уставниот суд jа отфрли како неоснована инцијативата за предвремените парламентарни избори во 2016

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Уставниот суд ја отфрли како неоснована иницијативата за преиспитување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието, како и за распишување на предвремени параламентарни избори.

Судот, водејќи се од досегашната пракса, смета дека одлуките немаат карактер на пропис, туку спаѓаат во групата на правни акти.

Извор:Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико