Уставниот суд на БиХ повторно го оспори Денот на Република Српска | Правдико

Правдико

   

Уставниот суд на БиХ повторно го оспори Денот на Република Српска

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Уставниот суд на Босна и Херцеговина го оспори Законот за Денот на Република Српска – 9 Јануари, разгледувајќи по барањето за оценка на уставноста за Денот на Република Српска, што во јануари го поднесоа девет делегати – Бошњаци и Хрвати.

Претседателот на Уставниот суд на БиХ, Златко Кнежевиќ, објасни дека е усвоено барањето на делегатите дека Судот ја прогласил за неуставна одредбата за 9 јануари како Ден на Република Српска и ја поништил.

„Од следниот ден оваа одредба ќе престане да важи“, изјави Кнежевиќ за сараевската „Н1“.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико