Правдико

   

Уставниот суд на Шпанија ja суспендира декларацијата за независност на Каталонија

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

299060_artur-mas-ap_fУставниот суд на Шпанија ја суспендира, во рекордно време, одлуката на каталонскиот парламент за “почетокот на процесот на отцепување од Шпанија.”

Одлуката е донесена едногласно по жалба од страна на шпанската влада. Во одлуката на Уставниот суд се вели дека 21 функционер во Каталонија може да бидат кривично гонети во случај на граѓанска непослушност. Премиерот Маријано Рахој, изрази задоволство од одлуката и брзината со која реагираше Уставниот суд. “Тие сакаа да завршат со демократијата, но јас нема да им дозволам”, изјави Рахој.

Од друга страна, Артур Мас, досегашниот каталонски премиер, понуди три потпретседателски места во замена за еден глас кој му треба за да биде реизбран.

Во четврток се прегласува каде треба да се извлече просто мнозинство  од 135 пратеници.

Партнери на Правдико