Уставниот суд на Турција ја укина забраната за Јутјуб | Правдико

Правдико

   

Уставниот суд на Турција ја укина забраната за Јутјуб

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Турскиот Уставен суд пресуди дека забраната на Јутјуб претставува кршење на правото за слободно изразување.

turcija-youtube

 

Државната новинска агенција Анадолија денеска објави дека Судот ќе ги извести органите кои треба да го обноват пристапот кон оваа веб страница.

Турската влада ја блокира страницата кон крајот на март бидејќи таму беа постирани снимки со кои наводно се открива корупција во кругови блиски на премиерот Реџеп Таип Ердоган. Во минатиот месец беше укината слична забрана и за пристапот на Твитер во Турција.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико