Уставниот суд в среда нема да расправа за иницијативата за изборот на Талат Џафери | Правдико

Правдико

   

Уставниот суд в среда нема да расправа за иницијативата за изборот на Талат Џафери

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Уставниот суд на седницата закажана за следната среда, 25 мај, нема да расправа по иницијативите на Тодор Петров и на Борис Дамовски и Богдан Илиевски за преиспитување на уставноста на одлуката за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието.

На 14-та седница на Уставниот суд, ќе се најдат иницијативите за преиспитување на членови од Законот за здравствена заштита, Законот за јавна внатрешна финансиска контрола, Одлуката за комунален ред на Општина Гевгелија, Правилникот со тарифа за користење авторски музички дела и уште две точки.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико