Усвоен мораториум на градбите во Охрид според препораките на УНЕСКО | Правдико

Правдико

   

Усвоен мораториум на градбите во Охрид според препораките на УНЕСКО

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Советот на Општина Охрид денеска ја усвои предлог-одлуката за мораториум на градење и донесување урбанистички планови, како и легализација на објекти до донесување на Планот за управување со светскиот природно и културно наследство на Охридскиот регион, или најдоцна до 1 февруари идната година.

Со оваа одлука практично се усвојуваат препораките што ги донесе Владата на 146-та седница од 23 минатиот месец, препораките на УНЕСКО и одлуките на Комитетот за светско наследство.

Градоначалникот на Охрид Константин Георгиески ја поздрави одлуката на советниците да се подржат активностите во насока на зачувување на заштитениот статус на градот под УНЕСКО.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико