Утре вонреден самит на ЕУ посветен на Грција | Правдико

Правдико

   

Утре вонреден самит на ЕУ посветен на Грција

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд за утре свикаа вонреден самит на Европската унија, посветен на Грција.

281902-luksemburg-od-utre-pretsedava-so-eu

Двајцата лидери се договориле дека одлуката на грчкиот народ мора да се почитува.

За исходот од референдумот, Оланд и Меркел денеска ќе разговараат во Париз.

Во текот на денешниот ден, вонреден состанок со најблиските советници и со клучните министри во владата ќе одржи и британскиот премиер Дејвид Камерон.

Извор: Мета.мк

Партнери на Правдико