Утврден идентитетот на напаѓачот од ноќниот клуб во Истанбул | Правдико

Правдико

   

Утврден идентитетот на напаѓачот од ноќниот клуб во Истанбул

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Идентитетот на напаѓачот од ноќниот клуб во Истанбул е утврден, соопшти денеска шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу.

8498246046_439899204b_z-6

Напаѓачот, кој побегна после нападот во кој загинаа 39 лица и понатаму е во бегство.

Чавушоглу сепак не сакаше да го соопшти името на напаѓачот.

Досега 20 лица се приведени во рамки на истрагата за нападот кој се случи во ноќен клуб за време на новогодишна забава.

Истовремено, турската полиција денеска во Измир уапси пет осомничени припадници на Исламска држава поради сомнение дека се поврзани со терористичкиот напад, за кој одговорност презеде ИД.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико