Правдико

   

Вашингтон разочаран од законот за Холокаустот во Полска

© Copyright 2018 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Соединетите држави изразија разочарување поради тоа што полскиот претседател Аджеј Дуда го потпиша спорниот закон за институтот „памтење на народот“, со кој се забранува обвинување на Полска за злосторства направени во Холокаустот.

AppleMark

Законот чија главна цел е Полска да се брани од оние кои и припишуваат нацистички злосторства, предизвика негодувања и во Израел. Со законот е предвидено три години затвор за лице кое „спротивно на фактите“ ја обвинува Полска дека учествувала во злосторствата на нацистичка Германија.

Извор: Радио слободна Европа

Партнери на Правдико