Правдико

   

Веднаш по излегувањето од притвор, Алексеј Навални повторно уапсен

© Copyright 2018 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Полицијата денеска повторно го уапси активистот за борба против корупцијата и противник на рускиот претседател Владимир Путин, опозицискиот лидер Алексеј Навални.

Апсењето на опозицискиот лидер Навални следи веднаш по неговото отслужување на казната затвор од 30 дена, изјави неговата портпаролка Кира Јармуш.

Навални беше уапсен пред единицата за притвор и беше однесен во полициска станица во центарот на Москва, напиша портпаролката на социјалната мрежа „Твитер“.

Навални беше осуден на 30 дневна затворска казна која му беше изречена поради одржвање на недозволени протести во јануари годинава.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико