Велика Британија го распушта парламентот и почнува изборната кампања | Правдико

Правдико

   

Велика Британија го распушта парламентот и почнува изборната кампања

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Британскиот премиер Дејвид Камерон побара од кралицата Елизабета Втора да го распушти парламентот, со што и официјално ќе почне предизборната кампања за парламентарни избори, закажани за 7 мај.

Parliament_at_Sunset

Денот на одржувањето на изборите е одреден уште во 2010 година, кога Камерон ја оформи коалицијата со центристичките либерални демократи.

Исходот од претстојните избори е неизвесен бидејќи конзервативците и лабуристите се еднакви според истражувањето на јавното мислење.

Телевизиската дебата на лидерите на седумте британски партии е закажана за 2 април.

Премиерот Дејвид Камерон, наводно, во борба за гласови ја заостри реториката со тврдења дека изборната кампања е на „раб на нож“.

– Ова не се какви било избори, ова се избори со висок ризик. Ова е се избори на раб на нож и може само да се пресече на два дела или конзервативци или лабуристи. Велика Британија или ќе напредува или ќе назадува – оцени Камерон.

Извор: META

Препорачуваме

Партнери на Правдико