Вето на законот за поголема моќ на полската владејачка партија | Правдико

Правдико

   

Вето на законот за поголема моќ на полската владејачка партија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Претседателот на Полска Анджеј Дуда најави дека ќе воведе вето на новиот полски закон за изборите за Европскиот парламент конципран да ги блокира малите партии, а значително да ја зајакне владејачката партија Право и правда. Полскиот претседател изјави дека со новиот закон изборниот праг за влез во Европарламентот ќе се зголеми на 12 насто од сегашните 5 проценти со што им се оневозможува на малите партии да добијат европратеници.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико