(Видео) 185 санкционирани возачи во Скопје, 52 за брзо возење | Правдико

Правдико

   

(Видео) 185 санкционирани возачи во Скопје, 52 за брзо возење

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (5.7.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 185 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 52 санкции, 15 прекршоци што го прават возачите на мотоцикли, 19 за возење без возачка дозвола.

Изречени се четири санкции за возење под дејство на алкохол, шест за користење мобилен телефон, четири за нерегистрирани возила, пет за недавање првенство на минување пешаци, 52 санкции за непрописно паркирање.

МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемат безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесат за посигурни патишта.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико