(Видео) Антикорупциска отвори предмет за советникот на ДУИ Нефи Усеини | Правдико

Правдико

   

(Видео) Антикорупциска отвори предмет за советникот на ДУИ Нефи Усеини

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Антикорупциската комисија отвори предмет за советникот од ДУИ во Општина Охрид Нефи Усеини за дивоградбата кај Чинарот. Велат дека предметот се разгледува и дека штом се заврши ќе се даде заклучокот на Општината.

Претходно, антикорупциската комисија даде заклучок дека фирмата „НЕФИ Ик”, која се пријави да урива бесправни објекти во Охрид, не може да добива предмети од општината и општинските претпријатија.

„Кажавме дека кај физичко лице кое има пицерија дивоизградена кај чинарот, а неговото правно лице се пријавило за рушење дивоградби има судир на интереси. Ефектот е што градоначалникот на Охрид излезе и кажа дека дека ќе го почитува”, рече Ивановска од ДКСК.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико