(Видео) Антикорупциската ќе ги истражува вработувањата на семејствата на функционерите | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

(Видео) Антикорупциската ќе ги истражува вработувањата на семејствата на функционерите

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Државната комисија за спречување на корупцијата ќе истражува непотизам во последните вработувања на лицата блиски до некои од функционерите. Претседателката на ДКСК, Билјана Ивановска, рече дека нема стигнато претставка, но ќе постапат по сопствена иницијатива. Најави дека ќе побараат целосна документација за вработувањата и по анализите, ќе ја известат јавноста.

-Нема судир на интереси помеѓу ќерката на Џафери и членот на ДКСК, Нури Бајрами, но ќе си го искоритиме правото , чл 17, да вршиме антикорупциска проверка на законите и да укажеме каде би требало да се зајакнат да не дојде до вакви случаи,  наша улога е да дејствуваме превентивно, да се зајакнат институциите, да се зголемат контролите, да се утврдат процедури и критериуми кои ќе обезбедат вредност, порача Ивановска.

Ивановска додаде дека ќе ги истражат и случаите поврзани со последниот скандал на Министерството за култура и претходно со Фондот за иновации.

Во врска со вработувањата на децата на функционерите, Ивановска рече дека нема правило по кој редослед ќе ги истражуваат, но додаде дека ќе потенцираат оти треба допрецизирање во законот.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико