(Видео) Апелација одлучува за затворот на Кочан и Авировиќ | Правдико

Правдико

   

(Видео) Апелација одлучува за затворот на Кочан и Авировиќ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Стартуваше јавната седница на апелација на која се одлучува за затворските казни на бизнисменот Сеад Кочан и управителот на фирмата „Силекс неметали“, Василие Авировиќ, по предметот „Труст“ на СЈО. Судијата известител за предметот, Лирие Елези Арулау, речиси два часа ја чека пресудата од Основниот суд Скопје 1 Скопје.

По читање на пресудата бранителите и осудените пред Судскиот совет, предводен од Цветанка Периќ ќе дадат објаснување за жалбата за затворската казна.

Сопственикот на „Трансмет“, Сеад Кочан, беше осуден на шест години затвор и забрана за вршење дејност во траење од три години затоа што со лажни документи учествувал и добил тендери за ископ на јаглен и јаловина во РЕК Битола на АД ЕЛЕМ со што добил имотна корист од 17 милиони евра. За истото кривично дело три години затвор и забрана за вршење дејност во траење од 3 години доби и Василие Авировиќ, син на пратеничката Владанка Авировиќ.

Судот одлучи да го конфискува имотот на компаниите „Трансмет“ и „Силекс неметали“ со вредност од 17 милиони евра кои треба да бидат вратени во државниот буџет.

На крајот од минатата година Собранието изгласа измени во кривичниот законик со кои се намалува казната затвор за ова кривично дело за кое се осудени Кочан и Авировиќ со што се отвори и можноста тие да добијат условна казна.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико