(Видео) Бошњаковски: Во деновите до референдумот Владата ќе ги штити граѓаните од лажни вести и дезинформации | Правдико

Правдико

   

(Видео) Бошњаковски: Во деновите до референдумот Владата ќе ги штити граѓаните од лажни вести и дезинформации

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, денеска на прес-конференција информира за активностите што Владата ќе ги преземе во насока на заштита на граѓаните од лажни вести и дезинформации преку објави на социјалните мрежи за време на претстојниот период пред референдумски молк.

Секоја вест, како што најави портпаролот на прес-конференцијата, која ќе биде детектирана дека е лажна или дека е дезинформација или, пак, полувистина, ќе биде соодветно идентификувана и, како што појасни тој, ќе биде објавено дека е неточна на официјалните комуникациски канали на Владата.

„Вечерва завршуваат активностите на кампањата од јавен интерес со која Владата ги информира граѓаните на нашата земја за придобивките од договорот со Грција и за придобивките од членството во НАТО и ЕУ поврзани со референдумот што треба да се одржи в недела. На полноќ настапува законски предвидениот молк и период до 30 септември, денот што е одреден за изјаснување на граѓаните на референдумот. Врвен приоритет на оваа Влада е на граѓаните да им биде обезбеден сеопфатен и објективен пристап до релевантни и точни информации, врз основа на кои граѓаните самостојно ќе одлучат како ќе се изјаснат на референдумот в недела“, изјави Бошњаковски.

На крајот, владиниот портпарол ги повика граѓаните да ги примаат сите вести со внимание за време на молкот, да ги анализираат изворите од кои доаѓаат информациите и да прават двојна проверка на секоја вест што им изгледа невообичаена или сензационална.

Препорачуваме

Партнери на Правдико