(Видео) Јанева: Ако ме викнат, ќе го презентирам извештајот и во Собранието | Правдико

Правдико

   

(Видео) Јанева: Ако ме викнат, ќе го презентирам извештајот и во Собранието

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, на која на 15 септември ѝ истекува мандатот, два и пол часа го презентираше шестмесечниот извештај за работата на СЈО, пред Советот на јавните обвинители.

Јанева по седницата рече дека членовите на Советот биле задоволни и рекле дека извештајот е исцрпен со многу детали.

„Не се интересираа за конкретни предмети, туку за бројките“, рече Јанева. Шефицата на СЈО кажа дека ако ја викнат ќе го презентира извештајот на СЈО и во Собранието.

Во врска со вештачењето на бомбите кои беа пронајдени кај Љупчо Палевски и Захир Бекири Чауш, рече дека предметот се работел, ама документацијата била многу обемна и оти вештачењата не биле завршени. „Немаме уште јавнообвинителска одлука“, рече Јанева.

Обвинителката на прашање за бомбите што се објавуваат на фејсбук-профилот на Ел Чека не беше конкретна: „Па тие се јавно објавени, може да си ги преземе од ‘Јутјуб’. Што да кажам за тие…“, рече Јанева.

Законот за Јавно обвинителство, со кој се регулира статусот на СЈО, сè уште е во ќор-сокак. Според последните информации, нема нови средби на работните групи поврзани со Законот кој треба да го осигура опстанокот на отворените истраги и генерално, работата на ова обвинителство.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико