(Видео) Јовески избран за нов јавен обвинител | Правдико

Правдико

   

(Видео) Јовески избран за нов јавен обвинител

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Со 61 глас „за“ и еден „воздржан“, избран е новиот јавен обвинител Љубомир Јовески. Собранието денеска двапати гласаше за изборот на нов јавен обвинител. Кворумот беше обезбеден откако претседателот на Собранието, Талат Џафери, даде пауза за координација, а се гласаше по третпат.

Владата на седницата на 7 ноември до Собранието го достави предлогот за јавен обвинител да го именува Љубомир Јовески откако доби позитивно мислење од Советот на јавни обвинители.

По гласањето Јовески даде свечена заклетва.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико