(Видео) Кацарска: Поротник сaкаше да се откаже пред пресуда за „мерцедесот“ | Правдико

Правдико

   

(Видео) Кацарска: Поротник сaкаше да се откаже пред пресуда за „мерцедесот“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Судијката од Скопскиот кривичен суд, Добрила Кацарска, во интервју за „Макфакс“ говори за најавениот процес на проверка т.е. ветинг во правосудството, за довербата на граѓаните во судиите, како и за застарувањето на предметите и обидите за изигрување на судските постапки.

Кацарска рече дека пред донесување пресуда во случајот „Тенк“ на СЈО, каде што беа обвинети, а подоцна и осудени Никола Груевски, Гордана Јанкулоска и Ѓоко Поповски, еден од поротниците најавил дека сака да се откаже од судењето поради здравствени причини, но таа успеала да го разубеди и предметот за набавката на „мерцедесот“ да не застари.

„Имаше случај на само две три рочишта пред завршување на предметот „Тенк“, поротник се обиде да се откаже од судењето, наводно заради негови здравствени проблеми. Јас му кажав  дека  ако има здравствени проблеми, ако има потреба ќе биде повикана и медицинска екипа и дека не може да се изигрува судот на таков начин. Поротникот остана до крајот на судењето и никогаш повеќе не ја спомна неговата здравствена состојба или што е уште повпечатливо остана со мене и понатаму и за останатите предмети и по завршување на предметот „Тенк“.

Целото интервју ќе биде објавено на „Макфакс“ в петок, 29 ноември во 18 часот и 30 минути.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико