(Видео) Меркел: Германија во септември ќе одобри старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

(Видео) Меркел: Германија во септември ќе одобри старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на преговорите на Европската Унија со Северна Македонија, согласно утврдените процедури на Германија за прашањата за проширување на Унијата, рекла германската канцеларка Ангела Меркел на средбата со премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, и министерот за надворешни работи, Никола Димитров,  што се одржа во Берлин, соопшти владината прес-служба.

На средбата канцеларката потенцирала дека Северна Македонија го испорачала очекуваното и дека таа и Берлин на тоа гледаат многу позитивно.

Премиерот Заев рекол дека Северна Македонија има целосна доверба во канцеларката Меркел и ја поддржува нејзината политика за процесот на проширување на ЕУ, како и нејзината политика кон Западен Балкан.

Тој, исто така, нагласил дека радува фактот што Министерството за надворешни работи на Германија има позитивен став за нашата земја во однос на започнувањето преговори за членство во ЕУ и дека треба да се испочитуваат процедуралните постапки и демократските процеси кои ќе овозможат Бундестагот да донесе позитивна одлука во септември.

„Силно е уверувањето дека оваа година почнуваме преговори за членство со ЕУ и им се придружуваме на Србија и Црна Гора“, рекол Заев.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико