(Видео) „Монструм“: ДНК на еден од обвинетите во бегство најдена на седиштата на возилото | Правдико

Правдико

   

(Видео) „Монструм“: ДНК на еден од обвинетите во бегство најдена на седиштата на возилото

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Извршената ДНК-анализа, која е земена од возилото, конкретно од потпирачите за глава на седиштата, покажува дека таа потекнува од еден од обвинетите кој е во бегство, вели адвокатот на оштетените, Дафинка Ивановска, по завршувањето на денешното рочиште за „Монструм“, кое продолжи со искази на вештаците.

„Денеска имаше искази по однос на вештачењето за ДНК-анализите, што беа и причина за повторно судење, меѓутоа на еден несомнен начин вештакот Роберт Јанески кажа дека нема можност за манипулација туку со сигурност е утврдена ДНК на еден многу суптилен, електронски и пишан начин. Вршена е анализа на ДНК, која е земена од внатрешноста на возилото, од седиштата, потпирачите за глава, и со сигурност се утврдува дека оваа ДНК потекнува од еден од обвинетите кој е во бегство“, вели Ивановска по што додаде дека оваа констатација е точна и не може да се побие во ниту еден случај.

Африм Исмаиловиќ и Алил Демири се двајцата обвинети во случајот „Монструм“, кои се наоѓаат во Косово. По нив имаше распишано меѓународна потерница. Тамошните власти првично го одбија барањето за екстрадиција тврдејќи дека не биле доставени доволно докази што укажуваат на нивна вмешаност во случајот.

Во август оваа година од Министерството за правда до Основниот суд Скопје 1 пристигна писмо со известување дека и официјално е почната нова постапка за екстрадиција на двајцата обвинети.

Предметот „Монструм“ на СЈО за петкратното убиство на Смилковското Езеро се наоѓа во доказна постапка, а на денешното рочиште искази даваа вешти лица. Според вештачењата на крим-техниката од МВР, како што беше кажано на рочиштето на 19 октомври, кај Смилковското Езеро било пукало со две пушки „калашников“ и еден пиштол.

За петкратното убиство на доживотен затвор беа осудени Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ, Езим и Хаки Азири и Сами Љута. Врховниот суд во декември лани ги укина пресудите, ги ослободи од притвор осудените и им определи мерки на претпазливост. По укинувањето на пресудите, случајот „Монструм“ го презеде СЈО и предметот беше вратен на повторно судење.

Виктор Јованов

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико