(Видео) Обраќање на претседателот Ѓорге Иванов пред пратениците | Правдико

Правдико

   

(Видео) Обраќање на претседателот Ѓорге Иванов пред пратениците

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Претседателот Ѓорге Иванов на крајот на годината традиционално има обраќање во Собранието пред пратениците.

Тоа е предвидено со лленот 85 од Уставот кој гласи: „Претседателот на Републиката го известува Собранието за прашања од неговата надлежност најмалку еднаш годишно. Собранието може да побара од претседателот на Републиката мислење за прашања од неговата надлежност“.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико