(Видео) Османи побара државен консензус за преговорите со ЕУ | Правдико

Правдико

   

(Видео) Османи побара државен консензус за преговорите со ЕУ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, во пресрет на изготвувањето на првичната преговарачка рамка од страна на Европската комисија, одржа прес-брифинг на кој информира за последните детали поврзани со европските интеграции.

Притоа Османи поведе иницијатива до сите политички фактори во државава, под покровителство на претседателот Пендаровски, во изградбата на општествено-политички консензус за европските интеграции, а во пресрет на почетокот за преговорите за кој најави дека очекува да биде до крајот на годината.

„А самите преговори претставуваа најкомплексниот и најсложен процес во кој влегуваме како држава не само како Влада или како политички партии. Исходот сите ќе нѐ засега најдиректно. Затоа, покрај Европската Унија, за почеток на преговорите треба да се подготвиме и ние. Токму во таа насока како главен преговарач со Европската Унија сметам дека постојат прашања за кои ние како општество мора да иницираме дебата, да се договориме – за подготвени да ја дочекаме првата меѓувладина конференција и почетокот на преговорите“, истакна Османи посочувајќи на потребата од политичка подготовка во пресрет на почетокот на преговорите преку изградба на општествено-политички консензус за приоритет на европските интеграции како наднационален, натпартиски и стратешки интерес и на државата.

„Затоа, дозволете да иницирам, секако преку Владата, и уште повеќе, со коордииран настап со претседателот на државата, кој може да има важна улога во овој процес на политичко и општествено обединување за стратешките државни интереси. Повикувам да го почнеме процесот на изградба на нашиот заеднички политички и државен консензус, во една инклузивна постапка, со вклученост на сите политички субјекти, во која ќе ги отстраниме партиските интереси од процесот на интеграција на земјата во Европската Унија“, посочи Османи упатувајќи на претстојното формирање на преговарачката структура на функционалноста на собраниските комисии – Националниот совет за европски интеграции и Комисијата за европски прашања, но и пошироко, во создавањето целосен општестен консензус за европските интеграции.

„Се работи за генерациски предизвик, кој го поврзува сонот на минатите генерации што долго го чекаа овој момент, но и очекувањата на генерациите што доаѓаат, а кои имаат право да живеат во стабилна и просперитетна земја. Нам ни се падна таа среќа да бидеме генерацијата што ќе ги почне преговорите – но и обврската тоа да го направиме на најдобар можен начин“, заклучи Османи.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико