(Видео) Пензионерите не треба да се пријавуваат во УЈП до 2024 година | Правдико

Правдико

   

(Видео) Пензионерите не треба да се пријавуваат во УЈП до 2024 година

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Пензионерите кои не оствариле друг доход освен пензија се ослободени од каква било обврска кон УЈП поврзана со годишната даночна пријава во периодот од 2018 до 2024 година, соопштуваат од Управата за јавни приходи.

Оттаму велат дека на ваков чекор се одлучиле поради укажувањата на потешкотиите со кои пензионерите се соочуваат при регистрацијата на електронскиот систем за е-персонален данок.

Поради тоа, како што соопшти директорката на УЈП, Сања Лукаревска, со новиот Закон за личен доход се предвидува во наредните 7 години да се одложи обврската за доставување годишна даночна пријава од страна на УЈП до граѓаните кои оствариле доход само од пензија исплатена од страна на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување.

Извор:Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико