(Видео) По нападот во Канада, уапсено едно лице | Правдико

Правдико

   

(Видео) По нападот во Канада, уапсено едно лице

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Едно лице, за кое се смета дека го започнало вооружениот напад во Канада, е приведено, соопшти канадската полиција.

Полицијата претходно упати апел до граѓаните да останат во своите домови.

Пукањето се случило околу 8 часот по локално време.

На социјалните мрежи се појавија низа фотографии и видеа од местото на нападот по што реагираа од канадската полиција. Оттаму преку социјалните мрежи до граѓаните  упатија и апел да не се објавува на кои локации се забележани полициските службеници.

Во вооружениот напад беа убиени најмалку четири лица. За време на нападот веднаш, покрај полицијата, интервенирале и од противпожарната служба, како и брзата помош.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико