(Видео) Покренато обвинение против 30 лица за крвавиот четврток | Правдико

Правдико

   

(Видео) Покренато обвинение против 30 лица за крвавиот четврток

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Обвинителството за гонење  организиран криминал и корупција ја заврши истрагата за упадот во Собранието што се случи на 27 април минатата година. Обвинителството до судот поднесе обвинителен акт против 30 лица од вкупно 35 осомничени.

Од нив 28 се обвинети за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста, а две се обвинети за помагање при вршење на ова кривично дело.

За четири лица постапката е прекината со оглед на тоа што не се достапни за органите на прогонот, но по нивно пронаоѓање постапката ќе продолжи. Исто така, за едно лице, односно за пратеничката Жаклина Пешевска, постапката е запрена бидејќи немало докази дека сторила кривично дело.

Јавниот обвинител Љубомир Јовевски рече дека обвинетите го загрозиле уставниот поредок со насилство и создале чувство на несигурност и страв. „Опсежната истрага утврди дека обвинетите дејствувале со иста цел извршувајќи усогласени дејствија“, рече Јовевски.

Според обвинението, организаторите на протестите на „За заедничка Македонија“ ги повикале насобраните граѓани од пред Собранието и со потпалувачки говори ја поттикнале нетрпеливоста кај нив. Исто така, еден од обвинетите пратеници остварил телефонски контакт со друго сега обвинето лице кое чекало пред вратата со што, според обвинението, се утврдува телефонска координација. Исто така, петтемина обвинети пратеници заедно со други обвинети од обезбедувањето на Собранието отвориле две влезни врати и со тоа овозможиле влез на толпата и на лицата со фантомки кои биле пред Собранието. Исто така, обвинетите лица од обезбедувњето ја насочувале толпата каде да се движи.

Истовремено е поднесен предлог до Судот за продолжување на мерките притвор и куќен притвор.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико