(Видео) Протести против вакцинацијата во Грција, полицијата употреби солзавец и водни топови | Правдико

Правдико

   

(Видео) Протести против вакцинацијата во Грција, полицијата употреби солзавец и водни топови

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Грчката полиција употреби солзавец и водни топови во Атина за да ја растера толпата што протестира против вакцинацијата против коронавирусот.

Речиси 1.500 луѓе учествуваа вчера на протест пред парламентот против планот на Грција за вакцинација против Ковид-19. Протестот минатата среда привлече повеќе од 5.000 луѓе, јавија локалните медиуми.

Протестите беа поттикнати од владината одлука за задолжителна вакцинација на здравствените работници и вработените во старските домови. Владата предложи наесен да се вакцинираат и други групи, како што се наставниците.

Бројот на заразени лица во Грција расте во последните неколку недели. Вчера властите забележаа речиси 3.000 нови случаи, со што вкупниот број на заразени лица се искачи на 463.473 од почетокот на пандемијата. Повеќе од 12.800 луѓе починаа.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико