(Видео) Рауфи: „Бомбите“ за „Монструм“ ќе докажат дека обвинетите не го сториле убиството | Правдико

Правдико

   

(Видео) Рауфи: „Бомбите“ за „Монструм“ ќе докажат дека обвинетите не го сториле убиството

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Насер Рауфи, бранител на обвинетите во случајот „Монструм“, по најавата на обвинителката од СЈО Фатиме Фетаи за изведување на „бомбите“ повразни со петкратното убиство кај Смилковското Езеро изјави дека преку сослушувањето на нелегално прислушуваните разговори ќе се утврди дека лицата кои се обвинети за случајот не го извршиле убиството.

„Нас како одбрана нè радува што специјалното јавно обвинителство ги најави најпосле ‘бомбите’ и тие ќе бидат дел од доказната постапка. Ние како одбрана се надеваме дека тие бомби ќе ни помогнат да го докажеме тоа што и досега го изјавуваме, дека овие обвинети не се сторителите“, рече Рауфи.

Адвокатот истакна дека најверојатно и тие како одбрана ќе ги искористат нелегално прислушуваните разговори како свои докази со цел да се докаже дека обвинетите не го сториле кривичното дело.

„Најверојатно и ние ќе ги искористиме тие разговори. Имаме право ‘бомбите’ да бидат дел и од нашата доказна постапка. Мислам дека со преслушувањето на овие ‘бомби’ ќе дојдеме до вистината, а таа е дека овие обвинети не се сторителите на овој кривичен настан и сметам дека ќе дојдеме до вистинските сторители. Очигледно е дека ова е монтиран случај, тоа веќе го детектираат и досегашните ‘бомби’ кои ги слушаме во јавноста“, рече Рауфи.

За петкратното убиство кај Смилковско Езеро на 12 април 2012 година, кога беа убиени момчињата Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, Александар Наќевски и рибарот Борче Стефановски, на доживотен затвор беа осудени обвинетите Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ, Езим и Хаки Азири и Сами Љута.

Врховниот суд во декември 2017 година ги укина пресудите, ги ослободи од притвор осудените Агим Исмаиловиќ, Хаќи Азири, Сами Љута и Фејзи Азири, и им определи мерки на претпазливост. По укинувањето на пресудите, случајот „Монструм“ го презеде СЈО и предметот беше вратен на повторно судење.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико