(Видео) Рауфи: Загрозениот сведок лажно сведочи | Правдико

Правдико

   

(Видео) Рауфи: Загрозениот сведок лажно сведочи

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Забележливо беше дека исказот на загрозениот сведок не е идентичен како неговиот исказ од претходните судења. Сведокот не знам од кого, ама е инструиран и сведочи лажно, рече адвокатот на обвинетите во случајот „Монструм“, Насер Рауфи.

„Претходната пресуда се базираше на сведочењата на истиот сведок, кој и тогаш сведочеше лажно и затоа целиот процес почна од почеток. Контроверзните изјави на сведокот не донесоа до ново судење, а сега повторно го слушаме“, рече Рауфи.

На денешното судско рочиште за предметот на СЈО „Монструм“, исказ во судницата даваше загрозениот сведок со кодно име Е1.

Виктор Јованов

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико