(Видео) Шестотини полициски приправници бараат униформа и плата | Правдико

Правдико

   

(Видео) Шестотини полициски приправници бараат униформа и плата

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Три месеци по положувањето на приправничкиот испит, над 600 полициски приправници сè уште вршат приправнички работи, а од МВР и натаму не се донесени решенија за нивно вработување.

„Бараме од министерот веднаш да донесе решенија за оваа категорија вработени и да најде начин да ги обесштети по основ разлика на плати и придонеси во периодот од положувањето на приправничкиот испит до донесувањето решение за вработување на неопределено време“, рекоа од Независниот синдикат на полицијата на прес-конференција.

Велат дека на секој приправник му се нанесува штета по 10.000-15.000 илјади денари месечно.

„Законски одредениот период за вршење приправнички стаж од 6 месеци, кој е пропишан со Законот за внатрешните работи и Колективниот договор на МВР, станува пракса да не се почитува и колегите да вршат приправнички стаж и по 14 месеци пред да добијат решенија“, велат тие.

Освен решенијата, оваа категорија вработени се оставени од самиот почеток без никаква полициска униформа и се принудени сами да се снаоѓаат, купуваат и шијат. Во јануари испратија писмо до министерот, но досега нема повратен одговор.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико