(Видео) Собранието не му го одзеде мандатот на Груевски | Правдико

Правдико

   

(Видео) Собранието не му го одзеде мандатот на Груевски

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Собранието не му го одзеде мандатот на пратеникот Никола Груевски, констатираше претседателот на Собранието, Талат Џафери. За одземање на мандато гласаа 58 а 29 беа „против“, но за да му се одземе мандатот потребно е двотретинско мнозинство, односно 80 пратеници да гласаат „за“. Ниту еден пратеник не се јави за збор.

Предлогот беше испратен од Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, на која мнозинството пратеници донесоа заклучок за одземање на пратеничкиот мандат на пратеникот Никола Грувски. Пред неколку дена дел од пратениците, кои побараа да се одземе мандатот на Груевски, изјавија дека тој е недостоен за вршење на функцијата пратеник.

Ваква процедура следува по известувањето што  стигна до Собранието од кривичниот суд дека пратеникот Никола Груевски е осуден со правосилна пресуда на 2 години затворска казна. Груевски не беше присутен во Собранието.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико