(Видео) Собранието одобри притвор за шесте пратеници | Правдико

Правдико

   

(Видео) Собранието одобри притвор за шесте пратеници

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Со 66 гласа „за“ одземен имунитетот на шесте пратеници, ниту еден против ниту воздржан. Предлогот на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања е усвоен на пленарна седница на Собранието. Крсто Мукоски, Сашо Василевски, Јохан Тарчуловски, Љупчо Димовски, Жаклина Пешевска и Љуен Арнаудов се шесте пратеници од ВМРО-ДПМНЕ за кои судот побара Собранието да им го одземе имунитетот.

Сo изгласувањето на одлуката заврши постапката предвидена со Деловникот на Собранието и Уставот за симнување на пратеничкиот имунитет. Шесте пратеници се од крвавите настани во Собранието на 27 април.

За одземање на имунитетот на Жаклина Пешевска и Јохан Тарчуловски „за“ гласаа 66 пратеници. Системот не го регистрирал гласот „За“ од пратеничката Ивана Туфегџиќ.

Кристијан Ландов

Препорачуваме

Партнери на Правдико