(Видео) Спасовски: МВР ќе обезбеди максимални услови за непречена работа на новинарите | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

(Видео) Спасовски: МВР ќе обезбеди максимални услови за непречена работа на новинарите

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Примарно за секое демократско општество е непречено работење на медиумите, но, за жал, во последните неколку години бевме сведоци на многубројни напади и притисоци врз новинарите. Нема никакво оправдување за вакви напади, ставот на Владата е јасен – нула толеранција за каков било обид за загрозување на слободата на говорот и изразувањето, рече министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на денешната работилница за безбедност на новинарите за време на настани од висок ризик.

„Секој напад врз новинарите ќе биде најостро осуден и санкциониран. Од 1 јуни 2017 година до денеска имаме 12 случаи во кои е загрозена безбедноста на новинарите и сите се расчистени од страна на МВР“, рече Спасовски.

Спасовски истакна дека Министерството за внатрешни работи ќе обезбеди максимални услови за новинарите да може непречено да си ја вршат својата работа. На овие работилници раководните лица во секторите за внатрешни работи со новинарите детаљно анализираат како да се надминат проблемите со комуникацијата помеѓу полицијата и новинарите со цел во иднина да нема проблеми како оние од минатото. Министерството за внатрешни работи минатата година потпиша меморандум со Здружението на новинарите на Македонија со цел зголемување на безбедноста на новинарите.

„Нашата посветеност за соработка со новинарите ја покажавме и со склучување на меморандумот со ЗНМ минатата година, а овие работилници се доказ за нашата намера да соработуваме во пракса, а не само на хартија. Заеднички испраќаме порака дека наместо да сме на спротивни страни, треба да бидеме партнери за интерес на Република Македонија и демократскиот развој“, вели Спасовски.

Министерот за внатрешни работи вели дека од дебатата очекува плодни заклучоци кои понатаму ќе резултираат со ефикасност во работењето на полицијата, новинарите, граѓаните на РМ како и другите институции, како судството и обвинителството, кои, како што кажа Спасовски, се многу потребни за да се одржат комуникацијата и поддршката на соодветно ниво и сето тоа да резултира со интерес за граѓаните на РМ.

Виктор Јованов

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико