(Видео) Спасовски: Одлуката е донесена – УБК мора да се трансформира | Правдико

Правдико

   

(Видео) Спасовски: Одлуката е донесена – УБК мора да се трансформира

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

По сè што видовме и доживеавме во годините зад нас, никој нема ни трошка дилема дека трансформацијата на Управата за безбедност и контраразузнавање, вклучително и на механизмите за контрола на следењето на комуникациите, е од суштинско значење по однос на системското редефинирање на безбедносниот сегмент, рече министерот Оливер Спасовски во денешното обраќање на научно-стручната дебата за процесот на трансформација на УБК и механизмите за контрола на следење на комуникациите што денеска се одржа на Факултетот за безбедност во Скопје.

„Ако врз основа на постојното наше искуство, но и на мноштвото европски оценки и анализи за овдешните состојби, сме едногласни во сознанието дека УБК со својот концепт на функционирање беше предмет на класична и континуирана политичка злоупотреба, преку која политичко-бирократскиот естаблишмент ја генерира општата коруптивност на општеството, тогаш сосема е јасно каква и колкава е големината на задачата што ја имаме преземено во насока на коренита реформа на овој безбедносен сегмент“, рече Спасовски.

Министерот потенцира дека и Владата преку низа активности, вклучително и планот 3-6-9, како и МВР, во тесна комуникација и соработка со нашите европски партнери почнаа со работа за сите потребни нормативни, кадровски, технички претпоставки за реализација на реформите во УБК и особено во делот на механизмите за контрола на следењето на комуникациите.

„Одлуката е донесена, одговорноста е преземена, агендата, односно принципите, се јасни. Сега влегуваме во фаза кога главен збор треба да имаат експертите, професионалците, сите оние што со својата стручност може да дадат соодветна контрибуција во градењето на концепт што ќе ги задоволи надежите на граѓаните за функционално општество. Држејќи се строго до начелото на отвореност, средбите, дебатите, дискусиите, конференциите, како што е оваа денес, треба да ни дадат одговор – како сето тоа да се конструира и да живее во пракса“, рече министерот Спасовски.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико