(Видео) Спиревска: Јас лично ќе бидам отпорна на политички влијанија во Судскиот совет | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

(Видео) Спиревска: Јас лично ќе бидам отпорна на политички влијанија во Судскиот совет

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Утрово, во Собранието, пред претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, свечена заклетва дека ќе работат според законите, Уставот и меѓународните договори дадоа новоизбраните членови на Судскиот совет.

Судијката од кривичниот суд во Скопје, Гордана Спиревска, даде изјава во име на сите избрани членови. „Ние судиите сме независни. Ќе бидеме отпорни на политички влијанија. Јас лично ќе бидам отпорна на политички влијанија“, рече Споревска. Новата членка на Судскиот совет рече дека професионалноста и стручноста, а не роднинските врски, ќе бидат клучни при изборот и унапредувањето на судиите.

За членови на Судскиот совет беа избрани: Киро Здравев од Врховниот суд, за кого сè уште има постапка за утврдување одговрност пред Судскиот совет, судијката од кривичниот суд, Гордана Спиревска, Зоран Теофиловски, зет од сестра на досегашната членка на Советот, Александра Зафировска, која го брифира Груевски за изборот на судии и поранешен заменик-министер за правда. Во изборот влегоа Лорета Ѓоргиева од Струмица од апелационото подрачје Штип и младиот Мирсад Суроји, кој е избран за член на Судскиот совет од редот на судиите припадници на сите заедници кои не се мнозинство.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико